Kraujagyslių tyrimai leidžia širdies ligas aptikti anksčiau
Kraujagyslių tyrimai, atliekami pagal širdies ir kraujagyslių tyrimo programą, gali padėti išsaugoti sveikatą ar net gyvybę. Ne visi pacientai žino, kad pasiekę tam tikrą amžiaus ribą (vyrams tai – 40 metų, o moterims – 50), jie turi teisę kreiptis į savo šeimos gydytoją siuntimui atlikti kraujagyslių ištyrimą ir širdies veiklos tyrimus, kurių rezultatai gydytojui padeda identifikuoti pavojingus sutrikimus pakankamai anksti.
Dažniausiai tarp Lietuvos pacientų pasitaikančios kraujagyslių ligos – tai mini insultas, kraujavimas iš nosies, giliųjų kojų venų trombozė, venų išsiplėtimas (varikozė), aterosklerozė, hipertenzinė krizė ir arterinė hipertenzija. Dalį jų galima nustatyti jau labai ankstyvoje stadijoje vien pagal staiga padidėjusį ar sumažėjusį kraujo spaudimą ir kitus įprastus kraujo tyrimus, tačiau kai kurioms kraujagyslių ligoms aptikti būtini tyrimai, įtraukti į širdies ir kraujagyslių tyrimo programą.
Mini insultas – tai trumpas smegenų kraujotakos sutrikimas, dėl kurio žmogus gali prarasti pusiausvyrą, jį gali imti pykinti, jis gali nualpti, prarasti sąmonę. Kitaip nei ištikus infarktui, insulto padariniai yra grįžtami – pacientas gali atgauti normalią sveikatą. Kraujagyslių tyrimai parodo, ar kraujas žmogaus smegenyse teka normaliai ir ar yra reali rizika patirti insultą.
Kita dažnai pasitaikanti kraujagyslių liga – kraujavimas iš nosies – nebūtinai gali reikšti rimtą ir negrįžtamą kraujagyslių veiklos sutrikimą. Vis dėlto jei jis kartojasi dažnai ar yra labai stiprus, pacientui patartina atlikti kraujagyslių būklės įvertinimą. Kartais kraujavimas iš nosies rodo nosyje esančių paviršinių kraujagyslių susilpnėjimą, o kartais jis gali rodyti net vėžinius susirgimus.
Kraujagyslių ištyrimas gali padėti išvengti labai pavojingos ligos, galinčios sukelti staigią paciento mirtį – giliųjų kojų venų trombozės. Šia liga susirgusio paciento kraujas kojų venose yra linkęs krešėti, todėl jose gali susiformuoti trombai. Jei bent vienas toks trombas pasiekia plaučius, pacientas netenka gyvybinių funkcijų.
Kita itin dažnai pasitaikanti kojų venų liga – venų išsiplėtimas – dažniausiai yra anksčiau pastebima paties paciento, nei ją patvirtina kraujagyslių tyrimai. Vis dėl to tokie tyrimai yra reikalingi, nes jie gali padėti išsiaiškinti venų plėtimosi priežastis ir pritaikyti geriausias profilaktines priemones po išsiplėtusių venų pašalinimo operacijos.
Arterijų sienelių pakitimai – aterosklerozė – tarp vyresnio amžiaus žmonių vadinami tiesiog „venų užkalkėjimu“. Šia liga susirgusių pacientų arterijose susidaro ateromos – plokštelės, trikdančios normalią arterijų veiklą.
Hipertenzinės krizės sindromas pirmiausia pasireiškia ženkliai pakilusiu kraujo spaudimu, o jo pasekmės yra rimtos – tai gyvybiškai svarbių organų (širdies, smegenų, inkstų) veiklos sutrikimai.
Arterinė hipertenzija yra ilgą laiką trunkantis kraujospūdžio padidėjimas (140/90 mmHg ir didesnis). Kai kuriais atvejais arterinės hipertenzijos priežasčių nustatyti nepavyksta, o kai kuriais jomis tampa jau anksčiau atsiradę paciento sveikatos sutrikimai, tokie kaip inkstų ligos.
Pirminė širdies ir kraujagyslių ligų prevencinė programa leidžia pacientui nemokamai atlikti gliukozės kiekio kraujyje matavimą, ištirti cholesterolio kiekį, trigliceridų koncentraciją. Jam suteikiama galimybė atlikti elektrokardiogramą ir kitus šeimos gydytojo sprendimu paskirtus tyrimus.