Dantų protezavimas naujonis karūnėlėmis Alytaus pacientams.

Protezavimas ant dantų – kokiais atvejais jis gali būti atliekamas?

Dantų implantai ar klasikiniai protezai?Alytaus odontologai sako, jog dantų protezavimas nebūtinai turi būti atliekamas ant implantų. Jeigu paciento natūralūs dantys turi pakankamai audinio, dantį pakanka tiesiog apvilkti nauja karūnėle. Dantų protezavimas fiksuota karūnėle (vainikėliu) atliekamas tuomet, kai danties tvirtumo nebegalima užtikrinti vien jį plombuojant. Protezavimas ant dantų leidžia sukurti pakankamą kramtymo jėgą. Tais atvejais, kai pažeisti kelių šalia esančių dantų audiniai, galima atlikti dantų protezavimą ant dantų tiltiniu protezu.

Dviejų tipų dantų karūnėlės

Dantų protezavimas ant sveikųjų dantų atliekamas naudojant specialias karūnėles. Jos gali būti dviejų pagrindinių tipų: metalo keramikos ir cirkonio keramikos.

Metalo keramikos karūnėlės yra pagamintos iš lydyto metalo (pavyzdžiui, aukso) ir padengtos keramikiniu – porceliano – sluoksniu. Danties karūnėlės spalva gali būti priderinta prie sveikųjų paciento dantų spalvos. Metalo keramikos protezai yra pigesni nei pagaminti iš cirkonio.

Didžiausias metalo keramikos karūnėlių trūkumas – tai, kad po kurio laiko aplink jas atsiranda vadinamoji „juodoji linija“. Jeigu paciento dantenos atsitraukia, prie jų išryškėja metalinis karūnėlės kraštelis. Todėl metalo keramikos protezai dažniausiai naudojami mažiau pastebimiems (pavyzdžiui, krūminiams) dantims protezuoti.

Metalo keramikos karūnėlės netinka žmonėms, alergiškiems metalui. Tokiems pacientams rekomenduojamos kito tipo – cirkonio keramikos – karūnėlės.

Cirkonio keramikos karūnėlės gaminamos pasitelkiant cirkonio oksidą. Iš cirkonio oksido gaminamos karūnėlės ypač mėgstamos atliekant priekinių ir šoninių dantų protezavimą. Šio tipo karūnėlės pasižymi laidumu šviesai. Dėl šios priežasties cirkonio keramikos karūnėlės atrodo visiškai taip pat, kaip natūralūs dantys. Be to, jos yra itin atsparios dilimui, todėl yra ilgaamžiškos.

Teigiama, kad tvirtumu cirkonio keramikos karūnėlės lenkia metalines. Be to, cirkonio oksidas yra su žmogaus organizmu biologiškai suderinama medžiaga, nesukelianti nei uždegimo, nei kitokių alerginių reakcijų.

Rečiau dantų protezavimui naudojamos dar vieno tipo – tik iš porceliano pagamintos (bemetalės) dantų karūnėlės. Jos, kaip ir cirkonio keramikos karūnėlės, atrodo natūraliai ir estetiškai.

Kaip atliekamas protezavimas ant dantų?

Tiek metalo keramikos, tiek cirkonio karūnėlės yra tvirtinamos ant natūralių paciento dantų juos nušlifavus. Kaip sutvirtinimo medžiaga naudojamas cementas. Dėl dantų šlifavimo, atliekamo prieš dantų protezavimą, ilgainiui gali būti pažeisti sveiki dantų audiniai. Tai – viena iš priežasčių, kodėl vis dažniau pacientai renkasi ne dantų protezavimą, o implantavimą. Antra vertus, dantų protezavimas ant sveikųjų dantų yra žymiai pigesnis nei protezavimas ant implantų.

Dantų protezavimo ant natūralių paciento dantų paslaugas Alytuje teikia klinikos „Albadenta“ odontologijos specialistai.

Kiti straipsniai