Turi randų? Odos klinika gali juos panaikinti
Gyvenimas pilnas netikėtų ir nelabai malonių situacijų, po kurių ant mūsų odos atsiranda jas primenančių randų ir randelių. Kai kurie iš jų visai mums netrukdo (įpjovimas skutantis, nežymus nusideginimas) ir net primena mums apie tam tikrus malonius mūsų gyvenimo įvykius. Kiti randai atsiranda ne pačiomis maloniausiomis akimirkomis (avarija, nelaimingas atsitikimas darbe ar namuose, chirurginė operacija, net bandymas nusižudyti), todėl po jų atsiradusius „priminimus“ ant odos norisi išnaikinti.
Randai ne tik primena fizinį skausmą, kurį patyrėme tą akimirką, kai jie atsirado, bet ir kelia psichologinį diskomfortą. Kūno vietas, ant kurių turime randų, norisi slėpti po drabužiais (tai ypač sunku padaryti vasarą), juos reikia saugoti nuo saulės spindulių, o aplinkinių klausimai „iš kur šitas randas?“ priverčia nuolat prisiminti nemalonias situacijas, kuriose buvome atsidūrę.
Nežymūs, nedideli, neįsisenėję ir negilūs randai, laiku pradėjus odos gydymą, gali būti panaikinti ar bent jau padaromi blyškesniais paprastomis priemonėmis. Tokiu atveju gali padėti gydomasis kremas, randas gali „pasislėpti“ įdegusioje odoje. Tuo tarpu iškilūs, gilūs, dideli randai gali būti pašalinti tik odos klinikoje. Dažniausiai jiems išnaikinti naudojamas gydymas lazeriu.
Lazerinio gydymo sėkmė priklauso nuo keleto aspektų. Tai paciento amžius, laikas, kuris praėjo nuo rando atsiradimo, rando spalva (jis gali būti baltas, raudonas ar rudas), rando forma ir vieta, kurioje randas yra (rando lokalizacija). Taip pat įtakos turi individualus organizmo polinkis formuoti randinį audinį.
Procedūros metu lazeris suaktyvina kalogeno gamybą odoje ir įdubusios odos vietos prisipildo naujais audiniais, o iškilusios išsilygina. Procedūra odos klinikoje trunka nuo dešimt iki keturiasdešimt minučių ir nėra skausminga, išskyrus tada, kai randai gydomi ypač jautriose vietose: aplink akis ir viršutinės lūpos srityje. Po gydymo kurso (kartais reikia nuo trijų iki penkių procedūrų) odą kurį laiką reikia saugoti nuo saulės, todėl nepatartina odos koreguoti prieš atostogas ar svarbų gyvenimo įvykį.
Deja, randų gydymą lazeriu galima taikyti ne visiems. Šis gydymo būdas pavojingas esant odos infekcijai, vartojant jautrumą šviesai didinančius vaistus, sergant ligomis, kurių paūmėjimą gali paskatinti šviesa. Lazerinis gydymas netaikomas nėščioms moterims, sergantiems epilepsija žmonėms, taip pat pacientams, turintiems kraujo krešėjimo sutrikimų ar tiems, kurių organizmas linkęs sudaryti keloidinius (iškilius, skausmingus) randus.
Odos klinikoje Kaune, Vilniuje ar kituose Lietuvos miestuose turi ne tik puikius savo srities specialistus, kurie ne chirurginiu ar neinvaziniu būdu (tai yra, nepjaustant odos) panaikins randus, bet ir psichologą, kuris, visų pirma, išsiaiškins, ar Jūsų gyvenimo kokybei pagerinti tikrai reikalinga viena ar kita procedūra, o visų antra, padės išspręsti su rando kilme susijusias psichologines problemas.