Ar būtina kreiptis į gydytoją dėl peties skausmo?
Atsakymas į šį klausimą paprastas. Peties skausmas rodo patirtą traumą, arba kilusį uždegimą, o bet kuriuo iš šių atvejų be gydytojo pagalbos nepasveiksite. Jei patyrėte traumą, priežastis kreiptis į gydytoją labai akivaizdi. O kaip su uždegimu? Juk uždegimo priežastys gali būti labai įvairios, o ir pasekmės ne visada atrodo tokios rimtos, kaip yra iš tikrųjų: ne visas jas galima matyti plika akimi.
Vienas dažniausiai pasitaikančių peties skausmo, esant uždegimui, atvejų – peties ankštumas. Kas tai yra ir kaip jo išvengti? Peties ankštumu vadinamas tam tikras peties sąnario uždegimas, kylantis tada, kai tarp mentės ir žastikaulio užspaudžiamas tepalinis maišelis. Tai neleidžia sąnariui natūraliai drėkintis, todėl atsiranda trintis tarp atskirų jo dalių, o kartu su ja – ir ūmus peties skausmas. Esant peties ankštumui, sutrūkinėja peties srityje esančios kraujagyslės. Peties ankštumas apriboja žmogaus atliekamų judesių amplitudę, o skausmas neleidžia pailsėti, nes dažniausiai pasireiškia naktį.
Išvengti peties ankštumo galima reguliariai mankštinantis (tačiau nepersistengiant), vengiant staigių, pasikartojančių judesių, kuriuos atliekant „dalyvauja“ pečiai. Atrodo paprasta? Taip yra ne visada. Kartais peties ankštumas „užpuola“ atliekant tokius elementarius judesius, kaip rankų iškėlimas virš galvos siekiant ką nors pasiimti iš viršutinės lentynos. Sąnarys „užstringa“ ir kyla stiprus peties skausmas. Peties ankštumas yra dažna problema tarp sportininkų, ypač tų sporto šakų, kurių atstovai dažnai kelia rankas virš galvos ar atlieka sukamuosius rankų judesius (tenisininkų, plaukikų, krepšininkų, ieties metikų). Šiuo sutrikimu neretai skundžiasi ir sunkų fizinį darbą atliekantys žmonės.
Siekiant išvengti peties ankštumo ir jį lydinčio pečių skausmo, reiktų valgyti sąnarius stiprinantį maistą. Į savo valgiaraštį vertėtų įtraukti omega-3 riebalų rūgščių turinčių produktų, pavyzdžiui, gerti žuvų taukus. Sąnariams taip pat naudingi brokoliai, špinatai, kitos žaliosios lapinės daržovės, sėmenys, avokadai, imbieras, ananasai, apelsinai, obuoliai, šparagai, slyvos, rūgštynės, mėlynės, žalioji arbata. Norint išsaugoti sveikus pečių sąnarius, būtina saugoti pečius nuo pažeidimų sportuojant ar dirbant, nepamiršti pailsėti, pamasažuoti pečius.
O ką daryti, jei peties ankštumo išvengti nepavyko? Gera žinia ta, kad net labai pažeistas peties sąnarys chirurginiu būdu gali būti išgydytas. Tam tikslui atliekama artroskopija. Artroskopija – tai operacija, kurios metu naudojant nedidelius medicininius prietaisus iš sąnario pašalinamos nereikalingos ataugos ir sugrąžinamos natūralios sąnarių funkcijos. Per nedidelius, iki vieno milimetro ilgio pjūvius įkišamas artroskopas – įtaisas su integruota videokamera. Jo pagalba sąnarys apžiūrimas, nustatomi jo pažeidimai ir tos pačios procedūros metu atliekama peties sąnario operacija. Artroskopija leidžia atsikratyti peties skausmo.
Peties artrokopija, kurios metu naudojami šiuolaikiniai gydymo prietaisai, yra gerokai pranašesnė už anksčiau gydymo įstaigose taikytas atviras operacijas. Nors peties skausmas artroskopijos dėka išgydomas taip pat efektyviai (ar net efektyviau), nei taikant atvirą operavimą, po šios procedūros lieka tik nedideli randai, o ant artroskopo įtaisyta videokamera leidžia tos pačios operacijos metu ir apžiūrėti peties pažeidimą, ir jį pašalinti. Operuojama tik atlikus nejautrą (regioninę arba bendrąją).