Kelio skausmas ir artroskopija

Skausmas kai plyšta meniskasJeigu ryte pabundate ne nuo saulės spindulių ar žadintuvo signalo, o nuo kelio skausmo, tikriausiai suprantate, kad jau laikas susirūpinti savo sveikata. Kelio skausmas gali pradėti kamuoti bet kurio amžiaus žmogų ir tai gali nutikti dėl keliasdešimt skirtingų priežasčių, tačiau šį kartą apžvelgsime tą, kuri sukelia bene daugiausia nemalonių pojūčių – menisko plyšimą.

Tikriausiai žinote, kad meniskas – tai pusmėnulio formos darinys, daugiausia sudarytas iš kremzlinio audinio ir išsidėstęs abiejuose jūsų keliuose. Meniskui plyšus, žmogus pradeda jausti nemalonius pojūčius, kurie ilgainiui tik stiprėja. Menisko plyšimą galima įtarti, kai kankina nuolatinis kelio skausmas (ypač išryškėjantis atliekant sukamuosius judesius), kelis ima „braškėti“, kaisti, kai kuriais atvejais – parausti ir tinti. Nustatyti, ar kelio skausmą iš tikrųjų kelia įplyšęs meniskas, galima tik gydytojo kabinete.

Pirmiausia reiktų kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris atliks pirminę kelio apžiūrą, galbūt paskirs kraujo tyrimus, rentgeną. Jeigu šeimos gydytojas nuspręs, kad kelio trauma rimta, jis nukreips jus į ortopedijos specialistą. Ortopedijos klinikoje ar privačiame gydytojo kabinete jums gali būti paskirtas dar vienas tyrimas specialiu aparatu – artroskopu.

Artroskopas – nedidelis, pieštuką savo forma primenantis aparatas, kuris gale turi mažą videokamerą. Šia kamera, padarius specialius įpjovimus kelyje, galima „apžiūrėti“ kelį iš vidaus ir įvertinti, ar kelio skausmą kelia kremzlinio audinio pažeidimas. Įsitikinus, kad kelį skauda tikrai dėl menisko plyšimo, atliekama nedidelė operacija. Priklausomai nuo to, kiek pažeistas meniskas, jis arba susiuvamas, arba atplyšusi menisko dalis visiškai pašalinama iš kelio. Visas šis procesas, kurio metu kelis apžiūrimas ir „sutvarkomas“, vadinamas artroskopija.

Artroskopija nesukelia pacientui skausmo, nes jos metu naudojama spinalinė nejautra. Tai reiškia, kad nuskausminamieji vaistai suleidžiami į apatinę paciento nugaros dalį, kurią supa nugaros smegenys. Atlikus dūrį, apatinėje kūno dalyje iš pradžių jaučiama maloni šiluma, o vėliau – nutirpimas, dėl kurio skausmo operacijos metu pacientas nejaučia. Kelio sąnario artroskopija atliekama ne tik įtariant menisko plyšimą, bet ir siekiant diagnozuoti kitas galimas kelio skausmo priežastis: laisvųjų kūnų atsiradimą kelyje, raiščių plyšimą, kelio girnelės pažeidimą. Pjūviai, padaromi atliekant artroskopiją, siekia nuo pusės iki vieno centimetro.

Menisko plyšimas yra rimtas kelio pažeidimas, todėl nereiktų į jį „numoti ranka“. Kartais pacientai įpranta vengti skausmingų judesių ir bando save apgauti, kad kelio skausmas nėra toks rimtas, koks jis iš tikrųjų yra. Reikia suprasti, kad savaime meniskas sugyti negali: jis neturi maitinančiųjų kraujagyslių. Vadinasi, šią kelio traumą išgydyti galima tik gydytojo kabinete. Po menisko operacijos paciento darbingumas atsistato per keletą savaičių, tačiau tai nedidelis laiko tarpas palyginus su tuo, kiek metų jus gali kankinti negydomo kelio skausmas.

Kiti straipsniai