Kineziterapija – daugiau nei mankšta
Tikriausiai daugelis žmonių, anksčiau nesusidūrusių su kineziterapija, ją tapatina su mankšta. Jei taip būtų, ar vertėtų papildomai mokėti už tokią paslaugą? Ir kam tada būtų reikalingas kineziterapeutas? Kineziterapija – tai kur kas daugiau nei paprasta mankšta. Jau pirmosios konsultacijos metu patyręs kineziterapeutas sudaro kiekvienam pacientui individualią programą, remdamasis specialių virvių bei diržų sistema. Ši sistema leidžia nustatyti paciento judėjimo galimybes, silpnąsias kūno vietas (grandines), bendrąją sveikatos būklę, traumos ar nelaimingo atsitikimo metu patirtų sužeidimų rimtumą ir poveikį normaliam žmogaus gyvenimui. Individualios programos metu atliekamų fizinių pratimų tempas pritaikomas atsižvelgiant į paciento amžių ir kitas jo charakteristikas.
Kineziterapija gali būti individuali arba grupinė. Grupinės kineziterapijos metu dirbama su keliais pacientais vienu metu, derinant individualius ir bendruosius pratimus. Individualios kineziterapijos metu su kiekvienu pacientui dirbama asmeniškai. Kiekvienas paciento judesys yra stebimas ir koreguojamas, kad būtų atliekamas taisyklingai ir padėtų pacientui, o ne dar labiau jam pakenktų. Tokia kineziterapija leidžia sumažinti ar net visiškai pašalinti skausmą, sustiprina raumenis, pagerina širdies ir kraujagyslių darbą bei sveikatą apskritai. Kineziterapijos pagalba gydomi tokie sveikatos sutrikimai, kaip disko išvarža, radikulitas, degeneracinės sąnarių ligos. Ji padeda sveikti po sudėtingų klubo sąnario, kelio ir kitų operacijų, įvairių traumų. Taip pat ja gydomi įvairūs judesių sutrikimai, pasislinkę stuburo slanksteliai, sutrikusios motorinės funkcijos.
Kūdikio besilaukiančioms moterims siūloma lankyti nėščiųjų kineziterapiją. Jos metu pacientėms taikomi specialiai nėščiosioms skirti fiziniai pratimai, kurių intensyvumas nedidelis. Nėščiųjų kineziterapija padeda gerinti kraujotaką ir medžiagų apykaitą, padidinti tuo metu sumažėjusią judesių amplitudę. Svarbiausias nėščiųjų kineziterapijos tikslas – dubens dugno raumenų, kurie ypač reikalingi gimdymo metu, stiprinimas.
Kūdikiams ir vaikams taikomos specialios kineziterapijos programos. Jos padeda stimuliuoti augimą, motorines funkcijas, teigiamai veikia ne tik raumenis, bet ir kitas organų grupes: kraujotaką, virškinimo sistemą, kvėpavimo takus. Pastebima, kad kineziterapija teigiamai veikia ne tik vaiko fizinę raidą, bet ir protinę veiklą. Kūdikiams nuo 1-2 mėnesių gali būti taikomas ir kineziterapinis masažas.
Labai svarbi paauglių kineziterapijos dalis – jų laikysenos vertinimas. Paaugliai vis mažiau juda ir vis daugiau laiko praleidžia prie kompiuterio, todėl paauglių kineziterapija orientuota į netinkamos laikysenos priežasčių nustatymą ir pratimų, kurie padeda koreguoti netaisyklingą laikyseną, taikymą. Paauglių kineziterapija sustiprina jų raumenis, kaulus bei raiščius, padeda pagerinti ar net visiškai atstatyti taisyklingą laikyseną.
Be „grynosios“ kineziterapijos, reabilitacijos klinikose atliekamos ir kitos procedūros: kineziologinis teipavimas (raumenų paviršiaus ar raumenų apjuosimas, taip siekiant juos sutvirtinti), elektroterapija (gydymas elektra), gydymas ultragarsu, magnetinė terapija, gydomasis masažas, limfodrenažinis viso kūno arba atskirų galūnių masažas, ergoterapija ir parafino vonelės (gydymas šiluma). Jeigu jums sunku judėti, norite sustiprėti ar tiesiog pagerinti savo fizinę būklę, kreipkitės į kineziterapeutą!