Vidaus organų echoskopiją naudinga atlikti ir sergančiam, ir sveikam
Echoskopija – tai procedūra, kurios metu gydytojas echoskopuotojas, naudodamasis įranga, fiksuojančia ultragarso bangas, įvertina žmogaus vidaus organų būklę ir nustato jų pakitimus ar sutrikimus. Echoskopija dažniausiai skiriama žmonėms, turintiems nusiskundimų dėl skausmų ar kitų nemalonių pojūčių pilvo srityje, kakle, krūtinėje, šlapinimosi ir lytinės sistemos dalyse, įtariant skydliaukės sutrikimus. Tyrimas echoskopu yra reguliariai atliekamas kūdikio besilaukiančioms moterims ir leidžia stebėti vaisiaus augimą bei vystymąsi.
Kokie tyrimai apima vidaus organų echoskopija? Pilnas moterų echoskopinis tyrimas susideda iš krūtų, šlapimo pūslės, inkstų, skydliaukės, kepenų, kasos, tulžies pūslės, blužnies ir aortos tyrimų. Vyrų vidaus organų echoskopijos procedūra apima šlapimo pūslės, aortos, prostatos, skydliaukės, kepenų, tulžies pūslės, kasos, blužnies ir inkstų ištyrimą. Atskirai gali būti atliekamos vien tik pilvo organų (kepenų, kasos, inkstų), vien tik urologinės sistemos (inkstų, šlapimo pūslės, prostatos) organų grupių echoskopijos ar vieno atskiro organo (pavyzdžiui, skydliaukės) echoskopija. Echoskopu gali būti ištirtos ir kraujagyslės: gali būti atliekamas venų tyrimas, kaklo kraujagyslių echoskopija.
Atlikti vidaus organų echoskopiją bent kartą per metus rekomenduojama profilaktiškai, ypač jei esate vyresni nei 40 metų. Šis tyrimas atliekamas greitai, yra efektyvus, tikslus, suteikiantis daug informacijos apie jūsų organų sistemas ir padedantis „užbėgti už akių“ rimtiems vidaus organų pažeidimams. Vidaus organų echoskopija pacientui nesukelia šalutinio poveikio ir yra neskausminga.
Echoskopijos pagalba galima nustatyti tokius vidaus organų sistemos sutrikimus, kaip akmenys tulžies pūslėje, apendicitas, vidaus organų ar jų dalių padidėjimas, augliai ir cistos, kraujagyslių pakitimai, kraujo trombai, krešuliai. Jeigu procedūros metu pastebima tam tikrų vidaus organų pakitimų, iš nerimą keliančių darinių paimami mėginiai (atliekama biopsija), kurie nedelsiant ištiriami.
Prieš atliekant echoskopinį tyrimą pacientas turi būti bent keletą valandų nevalgęs, negėręs skysčių, tačiau šlapimo pūslė turi būti pilna, todėl kurį laiką prieš tyrimą reiktų nesišlapinti. Siekiant kuo objektyvesnių tyrimo rezultatų, jau iš vakaro reiktų vengti dujas pilve kauptis skatinančio maisto ir gėrimų, nerūkyti. Tyrimo metu pacientas paguldomas arba pasodinamas, jo oda padengiama specialia želė. Tuomet prie paciento pilvo sienelės prispaudžiamas specialus daviklis, kuris leidžia per ekraną stebėti jo vidaus organus. Echoskopiai tyrimai trunka iki trisdešimties minučių.
Vis dėlto šis tyrimas turi ir tam tikrų trūkumų. Visų pirma, vidaus organų echoskopijos rezultatai labai priklauso nuo echoskopuotojo turimos patirties. Antra, kai kurios pacientų grupės šiam tyrimui yra mažiau tinkamos už kitas. Pavyzdžiui, antsvorio turinčių žmonių vidaus organus šiuo būdu ištirti yra šiek tiek sunkiau. Gali būti sunku įžiūrėti, kur ribojasi atskiros vidaus organų struktūros, atskirti kūno audinių ribas.