Apie dantų tiesinimą – tiksliai ir objektyviai
Ką turėtų žinoti kiekvienas pacientas prieš pasirinkdamas dantų tiesinimo procedūrą?
Kiekvienu atveju ortodontinis gydymas atliekamas individualiai, taigi labai sunku nusakyti, kokios priemonės bus naudojamos vienu atveju, o kokios – kitu. Tam tikros priemonės gali tikti ir būti efektyvios vienam pacientui ir atvirkščiai – kitam pacientui. Kas labai svarbu – tai gydytojų kvalifikacija ir sukaupta analogiško darbo patirtis.
Deja, pasitaiko atvejų, kai ortodontinio gydymo pacientui taikyti negalima. Tačiau dėl kokių priežasčių? Pirmiausia, kad burnos higiena yra labai prasta ir dantukai stipriai paveikti. Antra, kai išsivystęs periodontitas ir kitos su juo susijusios sunkios patologijos. Taip pat ir esant patologinei šaknų rezorbcijai, dentino ar emalio displazijai. Atkreipti dėmesį reikėtų į tai, ar tuomet, kai atliekamas dantų tiesinimas, nebus naudojamos medžiagos, kurioms pacientas yra alergiškas. Taip pat nemažoje dalyje šiuolaikinių medicinos šaltinių nurodoma, kad ortodontinio gydymo geriau netaikyti pacientams, kurie turi žymią protinę negalią ir kurie serga tokiomis sunkiomis ir neaiškios eigos ligomis kaip, pavyzdžiui, epilepsija.
Ortodontinis gydymas ir jo metodai
Tiesinant pacientų dantis, dažniausiai naudojamos specialios plokštelės ir dantų breketai, kurie pastarąjį dešimtmetį tapo ypač populiarūs. Pagrindinis skirtumas tarp plokštelių ir breketų tikriausiai būtų tas, kad plokštelės gali būti išimamos, o breketai yra prilipdomi dantų paviršiuje ir dėvimi nuolatos. Anksčiau gamintos tokios plokštelės, kurias pacientai mieliau dėdavosi miegodami, o nešioti dieną vengdavo, nes jos trikdydavo, apsunkindavo tartį. Šiuolaikinės dantų plokštelės yra gerokai tobulesnės, jas galima nešioti visą parą, o išsiimti tik tuomet, kai dantukus reikia išsivalyti ar kada valgoma. Žinoma, plokštelės niekada nebus tokios efektyvios kaip dantų breketai, tad jie labiau rekomenduojami pacientams, galintiems skirti daugiau lėšų.
Skiriasi ir medžiagos, iš kurių pagaminti šie dantims tiesinti skirti aparatai. Štai plokštelės gaminamos iš plastmasės, ją kombinuojant su metalu, o breketai dažniausia gaminami iš metalo, nors jų būna ir keraminių, ir įvairių kitokių, mažiau pastebimų ir atrodančių estetiškiau. Breketai labai tinka tiems, kurie nori greitesnio ir patikimesnio rezultato, kurie bijo, kad pamirš įsidėti dantų plokšteles, be to, jie labiau tinka ir vyresnio amžiaus pacientams, kuriems gydymas plokštelėmis paprastai nėra taikomas. Taigi breketus gydytojas parenka atsižvelgdamas į konkretaus paciento poreikius, į tai, kokio rezultato tikimasi ir kaip greitai jo tikimasi. Ką pacientas bepasirinktų, svarbu žinoti, kad greito rezultato, kai omenyje turimas dantų tiesinimas, nebūna – tai specifinė, ilgai trunkanti procedūra.
Kaip, dėvint dantų breketus ar plokštelę, išvengti kompleksų?
Dažnai žmogus gėdinasi, kad nešioja dantų plokštelę ar breketus. Tačiau baimintis ir kompleksuoti jokio pagrindo nėra, nes šiuolaikiškos dantų tiesinimo priemonės yra ne tik gerokai patobulėjusios, bet ir mažiau pastebimos, be to, jos beveik nesukelia nemalonių pojūčių ir netrukdo gyventi įprasto gyvenimo. Jei pacientui jo išvaizda yra ypač svarbi, pasiūlomi liežuvinio tipo arba skaidrūs dantų breketai, kurių pastebėti aplinkiniai praktiškai negalės.
Apie gydymo trukmę ir pacientų amžių
Ortodontinis gydymas šiandien taikomas praktiškai bet kokio amžiaus pacientams, vis dažniau – suaugusiems ir subrendusiems žmonėms. Tačiau pirmasis vizitas pas gydytoją ortodontą turėtų vykti tuomet, kai pastebima, kad vaikui ar paaugliui dygsta kreivi dantukai – gydytojas patars, kaip elgtis ir kada pradėti gydymą, jei jis bus būtinas. Dažniausiai dantų tiesinimas užtrunka nuo 1,5 iki 2, 2,5 metų. Tai nėra ilgas laikotarpis omenyje turint tai, kad rezultatas bus ilgalaikis ir dantukai tiesūs liks visam laikui.
Daugiau informacijos rasite čia: dantu-implantai.lt