Įprasti ir ant implantų tvirtinami išimami dantų protezai: kuriuos pasirinkti?
Susidūrę su natūraliu senėjimo procesu, ligomis ar kitomis netikėtomis situacijomis, kai netenkama visų ar didžiosios dalies dantų, esame priversti susidurti su dantų protezavimu. Tokioje situacijoje ne visi pasiryžta įsidėti nuolatinius (neišimamus) dantų protezus. Nusprendus rinktis išimamų protezų variantą, odontologijos klinikoje jums gali pasiūlyti įprastus arba ant implantų (mažų, į žandikaulį įsukamų varžtelių) tvirtinamus dantų protezus. Kuo viena nuo kitos skiriasi šios protezų rūšys? Kuriuos verčiau rinktis?
Visų pirma, reikia įvertinti, kad tradiciniai, bent kartą gyvenime matyti mūsų senelių ar močiučių stiklinėje šalia lovos, protezai kelia žmogui nemažai diskomforto. Šie protezai yra gana nestabilūs, juos nešiojančio žmogaus dantenos ir burnos gleivinė ilgainiui išvargsta, kyla sunkumų valgant. Jausdamas įprastinius dantų protezus kaip „svetimkūnius“ burnoje, žmogus pradeda dažniau nervintis, todėl norisi juos tiesiog palikti stiklinėje. Be to, šie protezai neatrodo labai estetiškai.
Tuo tarpu dantų protezavimo ant implantų metu įdedami protezai laikosi stabiliai, nesukelia diskomforto kramtant maistą, juos nesunku išimti, valyti ir prižiūrėti. Žinoma, tokių protezų kaina yra aukštesnė, tačiau negalima paneigti, kad jie užtikrina kokybiškesnį gyvenimą. Visgi ant implantų tvirtinamus dantų protezus gali rinktis ne kiekvienas, nes norint įsidėti implantus, žandikaulyje turi būti pakankamai kaulo, kad būtų į ką juos įsukti. Be to, kaip ir įprastus protezus, ant implantų tvirtinamus dirbtinius dantis tenka valyti išėmus, nakčiai jie negali būti palikti burnoje.
Įprasti dantų protezai yra nepakeičiami, kai dėl tam tikrų paciento dantų ir žandikaulio savybių dantų implantavimas yra neįmanomas. Dantų protezavimas įprastais protezais yra vienintelė išeitis dantų netekusiems žmonėms, kuriems dėl sveikatos būklės dantų implantų įsodinti negalima arba nėra galimybės atlikti kaulo priauginimo operacijos, kai trūksta kaulinės medžiagos. Taip pat įprasti išimami dantų protezai neretai yra pasirenkami kaip laikina išeitis netekus dantų ir laukiant, kol bus galima pradėti nešioti nuolatinius protezus. Kai kuriems pacientus įprastiniai protezai atrodo patrauklesni dėl žemesnės kainos, o dantų gydytojams – esant neaiškiai paciento dantų ligų prognozei.
Nėra vienareikšmiško atsakymo, kuri išimamų dantų protezų rūšis yra geresnė. Tai priklauso nuo paciento sveikatos būklės, gyvenimo būdo, organizmo reakcijos į dantų protezavimo metu naudojamas medžiagas. Reikia turėti omenyje, kad laikinieji dantų protezai, kitaip nei stabilūs (neišimami), negali pilnai atkurti kramtymo funkcijos, tačiau nesant galimybės įsigyti fiksuotus protezus, jie yra geriausia išeitis.
Netekus dantų ir nusprendus juos pakeisti dirbtiniais, dėl dantų protezavimo pirmiausia reiktų kreiptis į patyrusį odontologijos specialistą. Jis, atsižvelgęs į jūsų dantų būklę, finansines galimybes, implantavimo procesui galinčius kilti sunkumus, patars, kaip jūsų konkrečiu atveju geriausia būtų protezuoti jūsų dantis.