Profesionali burnos higiena – dantų ir dantenų ligų prevencija
Odontologai dirbantys „Albadenta” klinikoje Alytuje, burnos higienos procedūrą rekomenduoja atlikti ne rečiau kaip kartą per pusę metų. Priklausomai nuo konkrečių atvejų, burnos higienisto kabinete galima apsilankyti ir kartą per metus, ir kartą per tris mėnesius, nes apnašos ant dantų paviršiaus kaupiasi nevienodai greitai. Iš minkštųjų apnašų netinkamai prižiūrint dantis formuojasi dantų akmenys, kuriuos yra būtina pašalinti, antraip nepavyks išvengti įvairių ligų.
Ką reikėtų žinoti apie dantų akmenis?
Kaip jau buvo minėta šio straipsnio pradžioje, minkštosios apnašos laikui bėgant virsta kietomis ir suakmenėja. Jose gausu susikaupusių bakterijų, toksinų – pastarieji daro neigiamą įtaką dantenoms, tirpdo periodonto audinius ir kt., taigi dantų ir dantenų ligų rizika padidėja net kelis kartus. Dėl kokių priežasčių susidaro akmenys? Pirma, tam įtakos turi prasta burnos ertmės priežiūra. Taip pat dantų akmenys kur kas dažniau kaupiasi turinčių netaisyklingą sąkandį žmonių burnose. Akmenys dažnai kaupiasi ir ilgai užsitęsusio dantenų uždegimo kamuojamiems žmonėms. Bet kokiu atveju, šiuos akmenis pašalinti būtina, todėl kiekvienam rekomenduojama profesionali burnos higiena. Ši procedūra yra beveik neskausminga, dantys po higienos procedūros tampa baltesni, gražesni, ant jų nematyti neestetiškai atrodžiusių dėmelių, o svarbiausia yra tai, kad galima išvengti daugelio dantenų ir dantų ligų. Profesionali burnos higiena yra puiki prevencinė priemonė nenorintiems anksti netekti dantų bei mokėti tūkstančius už jų rekonstrukciją.
Sunerimti reikia ir jei kraujuoja dantenos
Pasak Alytaus odontologijos specialistų, dantenų kraujavimą yra patyręs bene kiekvienas žmogus. Deja, daugelis šį reiškinį ignoruoja ir laiko visai natūraliu nė neįtardami, kad tai gali būti pavojingų ligų pradžia. Tačiau dėl kokių priežasčių dantenos kraujuoja? Pirmiausia dėl nepakankamos burnos higienos. Antra, kraujavimą gali sukelti per kietas ar pusiau kietas dantų šepetėlis, kuris dantenas traumuoja. Trečia, kraujuojančios dantenos žmogų gali įspėti, kad dantis jis valo netaisyklingai. Ketvirta, kraujas iš dantenų rodo lėtines ligas. Penkta, neretai dantenos kraujuoja nėščioms moterims, tai yra natūralu ir šiuo vieninteliu atveju jokių papilomų priemonių imtis nereikia. Šešta, dantenų kraujavimą gali sukelti įvairių vaistų vartojimas.
Dantenų uždegimas – ypač dažnai pasitaikanti dantenų liga. Apie ją praneša paburkusios, patinusios, paraudusios dantenos, kurios neretai ir kraujuoja valant dantis. Dantenų uždegimą sukelia bakterijos, kurios patenka į dantenose susidariusias kišenėles. Tarp dantų ir dantenų atsiradusiuose tarpuose – kišenėlėse – gali kauptis maisto likučiai, kurie neišvalomi pūva ir sukelia minėtąją ligą. Taip pat dantenų uždegimą, dar vadinamą gingvitu, sukelia dantų apnašos ir akmenys, todėl Alytaus odontologai pataria: profesionali burnos higiena turėtų būti atliekama ne rečiau kaip kas 6 mėn.
Taisyklinga dantų priežiūra – kokia ji turėtų būti?
Dantų priežiūros esmė – iš tarpdančių, nuo dantų paviršiaus pašalinti maisto likučius, o su jais – ir bakterijas, mikroorganizmus, kitus patologinius ligų sukėlėjus. Naudojant kompleksines dantų ertmės priežiūros priemones, pagerėja ir kraujo apytaka burnos audiniuose, taip pat ertmė yra atgaivinama, tonizuojama, stabdomas dantų akmenų susidarymas, o su tuo gerėja ir bendra organizmo būklė. Taigi nesunku įsitikinti, kad vien dantų šepetėlio nepakanka. Reikėtų naudotis ir dantų pasta, higieniniu specialiu siūlu, dantų krapštukais bei burnos skalavimo skysčiu. Individualiais atvejais odontologas gali rekomenduoti ir kitų priemonių, kurios leis išvengti sudėtingų procedūrų ir dažnų vizitų pas burnos higienistus, odontologus ir kitus šioje srityje dirbančius specialistus. Belieka tik džiaugtis, kad galime rinktis, o priemonių gausa rinkoje – tokia didžiulė.
Daugiau informacijos: